Optimist

  • Żeglarstwo na jachtach klasy optimist rozpoczynają dzieci w wieku 6 lat.

Po około 2 latach treningu, przechodzą do grupy B i rozpoczynają  przygodę z żeglarstwem regatowym. Optimst grupa B to najliczniejsza klasa regatowa w Polsce. Na regatach Pucharu Polski stratuje ponad 200 zawodników. W klasyfikacji optimist grupy B Pucharu Polski sklasyfikowanych jest corocznie ponad 500 zawodników.

Zawodnicy AZS Poznań zajmują wysokie miejsca w Pucharze Polski grupy B:

  • rok 2023: Stanisław Olszanowski 11 miejsce w kategorii Chłopców, Alicja Tychmanowicz 9 miejsce w kategorii Dziewcząt.
  • rok 2021: Marta Gajdzińska 2 miejsce w kategorii Dziewcząt, Ignacy Pospieszny 3 miejsce w kategorii Chłopców. W  roku 2021 AZS Poznań wywalczył 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski grupy B.

W wieku 13 lat zawodnicy przechodzą do grupy A optimista lub kontynuują  szkolenie w klasie ILCA lub windsurfing.
W klasyfikacji Pucharu Polski optimist grupy A  sklasyfikowanych jest corocznie ponad 200 zawodników.

ILCA - International Laser Class Association

Klasa laser w wersji regatowej występuje w trzech wielkościach żagla; ILCA 4, ILCA6, ILCA 7. Klasa ILCA 6 jest olimpijską klasą kobiet. Klasa ILCA 7 to olimpijska klasa dla mężczyzn.

Zawodnicy Sekcji Żeglarskiej AZS Poznań osiągają znakomite wyniki na regatach. Startują na zawodach zarówno w Polsce jak i na świecie:

 rok 2023: 

Aleksandra Borucka, zawodniczka startująca w kategorii do lat 18. Zajmuje 1 miejsce w Pucharze Polski ILCA 6, wywalczyła imienną nominację do reprezentowania kraju podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing w Buzios w Brazylii. Wygrała Polską rundę Pucharu Europy. Złota medalistka Mistrzostw Polski.

Zofia Pospieszna, zawodniczka startująca w kategorii do lat 16. Wywalczyła 8 miejsce w swojej kategorii  na Mistrzostwach Świata i 7 miejsce na Mistrzostwach Europy. Wygrała Puchar Polski. W swojej kategorii wiekowej wygrała Polską rundę Pucharu Europy. Srebrna medalistka Mistrzostw Polski.

Po sezonie 2023 trzech zawodników grupy ILCA powołano do Kadry Narodowej.